Mała łazienka! Pomysły jak rozmieścić armaturę

Mała łazienka wymaga szczególnie starannego zaplanowania. Dlatego dobry projekt to podstawa. Warto poznać odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Zobaczcie wzorcowe przykłady.

W łazienkach bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami. To gwarancja wygodnego z nich korzystania, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe oraz ciasne.

Dobry projekt

Projektowanie zawsze należy zaczynać o dokładnego rozplanowania wyposażenia, jakie w łazience ma być, np. wanna, sedes, bidet, umywalka, szafka podumywalkowa, szafka wysoka, pralka.

To zadanie najwygodniej zlecić projektantowi wnętrz, ale można też samodzielnie zrobić szkic (z uwzględnieniem wymiarów pomieszczenia i wyposażenia na kartce papieru lub używając specjalnych programów komputerowych). Wygodne jest też wykonanie szablonów z papieru, przypominających układankę.

Minimalne odległości

Zawsze trzeba pamiętać o minimalnych odległościach między głównymi sprzętami oraz od bocznych ścian. Przykładowo:
*od wanny do umywalki, sedesu, pisuaru – 20 cm;
*od wanny do bidetu – 30 cm;
*od sedesu do umywalki, wanny, kabiny, pisuaru, pralki, ściany – minimum 20 cm;
*od sedesu do bidetu – 30 cm;
*od umywalki do drugiej umywalki, bidetu, kabiny, ściany – co najmniej 30 cm (wyjątek – jeśli umywalka jest bardzo mała, wystarczy 10-30 cm);
*od umywalki do sedesu, pisuaru, wanny – minimum 20 cm;
*od kabiny do umywalki i bidetu – 30 cm
*od kabiny do sedesu, pisuaru, ściany – nie mniej niż 20 cm.

Jakie najmniejsze odległości powinny być pomiędzy wyposażeniem łazienkowym, tak by wygodnie z niego korzystać,pokazuje tabela poniżej.

Źródło: lazienka.pl

1

W narożnikach ścian można umieścić wannę lub kabinę, ale także narożny model małej umywalki. Tuż obok siebie mogą stać wanna i kabina. Jednak wtedy trzeba albo zamawiać kabinę z wycięciem na wannę w szklanej tafli, albo oddzielić wannę i kabinę dobudowaną ścianką. Zawsze też trzeba sprawdzić, czy drzwi kabiny prysznicowej będą się dobrze otwierały. Gdy pomieszczenie jest wąskie, można wybrać np. model z drzwiami przesuwnymi albo składanymi.

Wymiary wyposażenia

Jeśli tylko jest możliwość, warto wybierać wyposażenie zaprojektowane specjalnie do niewielkich łazienek. Sedesy, bidety czy umywalki z takich kolekcji mają trochę mniejsze wymiary. Wanny zaś to często modele asymetryczne. Ich kształty są takie, że misa wewnętrzna pozwala na komfortowe leżenie, ale wymiary zewnętrze są niewielkie. Ich zwężenia i owalne linie nie utrudniają przechodzenia w ciasnych pomieszczeniach.

Przed każdym z urządzeń niezbędne jest minimum wolnej powierzchni (może być wspólna):
*przed sedesem – 60×80 cm;
*przed wanną, umywalką, bidetem – 70×100 cm;
*przed kabiną – 80×90 cm.

Duża kabina w małej łazience daje poczucie przestrzeni podczas kąpieli. Umywalkę i sedes warto zainstalować na stelażach podtynkowych, bo po zabudowaniu ich powstają praktyczne półki. To wnętrze z wyposażeniem Spark marki Koło. Fot. Koło.
Asymetryczną wannę łatwiej ustawić w ciasnych pomieszczeniach, np. węższym końcem przy wejściu. Dzięki temu nie przeszkadza w poruszaniu się po łazience. Na zdjęciu: wyposażenie łazienkowe Connect firmy Ideal Standard. Fot. Ideal Standard.
Toaleta gościnna z serią wyposażenia łazienkowego Subway firmy Villeroy&Boch – jest tu sporo miejsca do przechowywania. Drobiazgi można trzymać w szafkach lustrzanej i bocznej oraz na półce wymodelowanej nad sedesem. Fot. Villeroy&Boch.
Narożna kabina, pralka we wnęce, sedes z modułem sanitarnym (maskuje instalacje), szafka z lustrem to sprawdzone patenty do małych łazienek. W tej aranżacji wykorzystano serię wyposażenia Nova Pro marki Koło. Fot. Koło.
Szafka podumywalkowa, wysokie słupki czy kontenery na kółkach to mnóstwo miejsca na przechowywanie. To łazienka z wyposażeniem Smart marki Cersanit. W obudowie wanny są ukryte skrytki na kosmetyki i przybory. Fot. Cersanit.
W ciasnych łazienkach sprawdzają się meble o małej głębokości. Przykład: umywalka z szafką Modulo 30 firmy Makro Bathconcepts mają tylko 40 cm głębokości. Fot. Makro Bathconcepts.
Wanna i prysznic to w łazience wygodne rozwiązanie. Pomiędzy nimi można zostawić odstęp (przynajmniej taki, by można było umyć podłogę mopem), ale niekoniecznie. Do tej łazienki wybrano wannę Puro Duo oraz powierzchnię prysznicową Xetis Kaldewei. Fot. Kaldewei.
Connect Space to modna linia wyposażenia łazienki marki Ideal Standard. Fot. Ideal Standard.
Praktyczna i elegancka łazienka dla całej rodziny - na 5 m kw. zmieściły się m.in. wanna oraz bidet. Proj. właściciele. Fot. Bartosz Jarosz.