Prysznic bez brodzika – tak projektują architekci

To nowy i niezwykle popularny trend w aranżacji łazienek. W kabinie, wnęce prysznicowej lub otwartej strefie prysznica zamiast brodzika montujemy odpływ liniowy.

Jak dobrać odpływ liniowy, aby nie tylko pasował do stylu wnętrza, ale przede wszystkim zapewniał właściwe odprowadzenie wody?

Przede wszystkim jego instalacje trzeba zaplanować już na etapie projektu łazienki. Wybór długości odpływu jest uzależniony od wielkości strefy prysznicowej i wartości przepływu wody zainstalowanej armatury.

Coraz częściej tradycyjną kabinę prysznicową, zastępujemy posadzką z gresu i ścianami z glazury. Wybieramy to rozwiązanie zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Taki fragment posadzki łatwo jest utrzymać w czystości. Możemy też wtedy swobodnie decydować, gdzie zrobić natrysk, by jak najlepiej dopasować go do kształtu łazienki, i np. umieścić go we wnęce o nietypowych wymiarach. Łazienka z brodzikiem posadzkowym wydaje się większa i przestronniejsza, niż taka z brodzikiem tradycyjnym. Jest dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, dla których próg jest często barierą trudną do pokonania. Jednak zanim zaczniemy się cieszyć nowoczesną łazienka z płaskim brodzikiem, trzeba sprawdzić, czy są spełnione warunki pozwalające na jego budowę. Warto jest zlecić wykonanie brodzika posadzkowego wykwalifikowanemu fachowcowi, gdyż tylko prawidłowy montaż umożliwi jego bezawaryjne użytkowanie.

Zmieścić w warstwach

Budowa brodzika posadzkowego uda się wtedy, gdy instalacja odpływowa będzie umieszczona na tyle nisko, aby woda swobodnie odpływała z posadzki. W warstwach podłogowych musi się zmieścić wpust z syfonem, w stronę którego po posadzce ułożonej z 2% spadkiem, będzie spływała woda. Taki zestaw ma co najmniej 70-90 mm wysokości. Wpust jest połączony z rurą odpływową (o średnicy 50 lub 75 mm) prowadzącą do pionu kanalizacyjnego. Rura odprowadzająca wodę musi mieć 1,5-procentowy spadek. Jeżeli brodzik będzie za bardzo oddalony od pionu, może się okazać, że aby odpowiednio ułożyć rurę, potrzebne będzie kolejne kilka centymetrów wysokości. Dlatego w nowo budowanych domach najlepiej jest wcześniej ustalić lokalizację podejścia kanalizacyjnego, czyli to gdzie będzie wyprowadzona rura odpływowa łącząca brodzik z pionem kanalizacyjnym. Powinno się to zrobić już na etapie budowania stropu, bądź podłogi na gruncie. Rury układa się wówczas w stropie, lub jeśli jest on cienki, a pod nim znajduje się pomieszczenie niemieszkalne, prowadzi ja pod stropem. W remontowanych łazienkach, aby zmieścić wpust z rurą odpływową, trzeba czasami wkuć instalację w konstrukcje stopu. Przed taka ingerencją najlepiej zasięgnąć opinii konstruktora, który sprawdzi, czy nie spowoduje to osłabienia konstrukcji. Przed budową brodzika, nalży się też upewnić czy w posadzce nie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Jeżeli tam jego układ trzeba będzie zmienić.

Wybór odpływu i syfonu

Zalecana w normie minimalna wysokość potrzebna do zabudowania syfonu posadzkowego wynosi 5 cm. Wynika ona z tego, że musi być zapewnione zamknięcie słupa wody w syfonie. W przeciwnym razie gromadzona w nim woda będzie szybko odparowywać i z kanalizacji będzie się wydobywać nieprzyjemny zapach. Rodzaj baterii prysznicowej w deszczownicy lub panelu z hydromasażem ma wpływ na wymaganą przepustowość syfonu. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni odbiór wody zapobiegnie zalewaniu łazienki. Im większa jest przepustowość syfonu, tym lepiej. Niestety podczas użytkowania brodzika mydliny i włosy zmniejszają przepływ wody. Lepiej więc wybrać model o dużej przepustowości, który można łatwo oczyścić. Najpewniejszy będzie taki o przepustowości 0,8-1,0 litr/sekundę.

Zwykle, aby zainstalować syfon z odpływem potrzebna jest wysokość od 12 do 15 cm, więc trzeba nieco podkłuć strop. Na rynku są też dostępne niższe syfony, jednak ich zastosowanie, nie gwarantuje, że woda nie będzie się wylewać na podłogę.

Źródło: muratordom.pl